تبلیغات
...::: P30Elec :::... - زندگی نامه گاوس

بسم الله الرحمن الرحیم


بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

گاوس

سلام

كارل فردریك گاوس (1855-1777) ، دانشمند آلمانی كه معاصرانش او را « سلطان ریاضیدانان» می نامیدند ، استعداد ریاضی او از دوران كودكی ظاهر شد . خود او ، وقتی دوران كودكیش را به یاد می آورد ، به شوخی می گفت : « من شمردن را پیش از حرف زدن یاد گرفتم ».

گاوس ، در برانشویك ، در خانواده ی یك استاد لوله كش به دنیا آمد . آموزش های اولیه را در مدرسه ی محل تولد خود ، به مدت 7 سال ادامه داد . در آنجا به خاطر استعداد درخشان ریاضی خود ، همیشه موجب شگفتی معلم و دوستان خود می شد . او آموزش عالی خود را در دانشگاه گوتینگن گذراند . بعدها (1807) ، تقریبا به مدت 50 سال ، كرسی استادی ریاضیات و اخترشناسی همین دانشگاه را به عهده داشت . در 19 سالگی ، وقتی كه هنوز روی نیمكت دانشجوئی نشسته بود ، كشفی مهم ارائه كرد : به طور كامل روشن كرد كه در چه حالت هایی می توان n ضلعی منتظم را ، به كمك پرگار و خط كش ، رسم كرد . به ویژه ، با حل معادله ی x17-1= 0 توانست هفده ضلعی منتظم را ، به كمك پرگار و خط كش ، رسم كند .

به اعتراف خود گاوس ، كارهای بغرنج و طولانی محاسبه ای (كه به اخترشناسی مربوط می شد) ، نه تنها او را خسته نمی كرد ، بلكه موجب شادی و رضایت او هم می شد .

گاوس ، به كمك محاسبه ، توانست با چنان دقتی جای سیارك پیرس را پیدا كند كه اخترشناسان موفق شدند ، آن را در همان جایی كه او معین كرده بود ، پیدا كنند .

گاوس ضمن كار در ضمینه ی ریاضیات ، توانست نظریه ی رشته ها و نظریه ی معادله های دیفرانسیل را پیش ببرد و تكامل ببخشد . قضیه ی اصلی جبر متعلق به او است كه بنا بر آن ، هر معادله ی درجه ی n ام ، دست كم دارای یك ریشه است ، كه می تواند ریشه ای موهومی باشد . در رساله ی « بررسی هایی درباره ی حساب » خود پایه های « نظریه ی عددها » را ، به صورت امروزی آن طرح ریخت . كارهای اساسی زیادی در زمینه ی نظریه ی دیفرانسیلی عددها انجام داد . در زمینه ی فیزیك ، روی نظریه ی مغناطیس و بعضی از مساله های اپتیك كار كرد .

در سال 1818 ، در نامه هایی كه به بعضی از دوستانش نوشته بود ، درباره ی امكان وجود هندسه ی نااقلیدسی در كنار هندسه ی اقلیدسی ، صحبت كرد . ولی ، با كمال تاسف ، هرگز هیچ مقاله یا رساله ای در این باره منتشر نكرد .

گاوس در سال 1855 درگذشت .نوشته شده توسط احسان در شنبه 11 دی 1389 و ساعت 14:59 نظرات ()
مطالب این وبلاگ مفید بوده ؟ •