تبلیغات
...::: P30Elec :::... - Wi-Fi چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم


بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

سلام

اصطلاح Wi-Fi (می توانید بخوانید وای فای) مخفف دو کلمه ی Wireless Fidelity است. این نوع شبکه ها بسته به نوع استانداری که از آن پیروی می کنند بردی تا 400 متر دارند. محدوده ی فرکانسی امواج این شبکه در محدوده ی امواج مایکرویوو قرار دارد. نکته ی جالب این است که بر خلاف شبکه های کابلی، این نوع شبکه ها از هیچ گونه توپولوژی خاصی پیروی نمی کنند و تمام سخت افزار های موجود در شبکه می توانند به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی مانند تصادم، با هم در ارتباط باشند. با توجه به بردی که این شبکه ها دارند به نظر برای شرکت ها و یا منازل مسکونی کاملن مناسب هستند. حال اگر شما دارای یک شرکت هستید و یا قصد دارید در منزل چنین شبکه یی را بر پا کنید باید ابتدا با استاندار های این شبکه آشنا شوید تا بتوانید تشخیص دهید چه نوع استانداری مناسب محل شماست.

همان طور که می دانید استاندار 802.11 متعلق به شبکه های بیسیم است. حال، خود این استاندار به 4 استاندارد802.11a ،  802.11b، 802.11g و 802.11h تقسیم می شود. به غیر از استاندارد 802.11h که هنوز زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد، 3 استاندار دیگر را باهم کمی بررسی می کنیم و سپس خواهیم دید هر استاندارد به درد چه مکانی می خورد.

802.11a
این استاندار از فرکانس 5GHZ  استفاده می کند. سرعت انتقال داده در این استاندار معادل 54Mbps است. به دلیل بالا بودن فرکانس، قیمت تجهیزات این استاندارد نیز گران تر از سایر استاندارد ها می باشد.

802.11b
این استاندارد بر خلاف استاندارد بالا، از فرکانس 2.4GHZ  استفاده می کند. به همین دلیل نیز تجهیزات این دو استاندارد با یکدیگر تطابق ندارند و نمی توانند با هم در ارتباط باشند. سرعت انتقال داده در این استاندارد پایین و در حدود 11 تا 22Mbps می باشد. قیمت تجهیزات این استاندارد نیز ارزان تر است.

802.11g
این استاندارد در واقع تلفیقی از دو استاندارد بالاست که هم از فرکانس پایینی استفاده می کند ( و در نتیجه هزینه ی کمتری روی دست مشتری می گذارد) و هم اینکه از سرعت بالای 54Mbps پشتیبانی می کند. این استاندارد با هر 2 استاندارد بالا، مطابق است و همین ویژگی های منحصر به فرد است که باعث محبوبیت این استاندارد شده است.

شبکه بیسیم

حال که کمی با این استاندارد ها آشنا شده ایم، این سوال پیش میاید که هر کدام از اینها برای چه مکان هایی مناسب هستند؟ مسلمن اگر پاسخ دادن به این سوال، بدون دانستن نکات بالا امکان پذیر بود، از ذکر موارد بالا خودداری می کردم. اما توضیحات بالا دید شما را برای پاسخ دادن به این سوال کاملن باز می کند.

اگر شما قصد دارید داخل شرکت و یا منزلتان را شبکه کنید و نقشه ی محل به گونه ای است که شامل موانع زیادی نیست، بهتر است زیاد خودتان را به خرج نیندازید و از استاندارد 802.11b استفاده کنید. با استفاده از این استاندارد شما هم هزینه ی کمتری می کنید و هم از سرعت خوبی برخوردار می شوید. اگر محدوده ی شما کمی وسیع تر است و هم اینکه موانع بیشتری در محل وجود دارد بهتر است از استاندارد قدرتمند 802.11g استفاده کنید. اگر هم محل مورد نظر شما منطقه ی وسیعی را تحت پوشش قرار می دهد و شامل موانع زیادی هم است بهترین گزینه استاندارد802.11a است که با فرکانس بالا و قدرت مناسبش، نیاز شما مرتفع می کند و باعث می شود کاربران شما با هیچ گونه کاهش سرعتی روبه رو نشوند.

نکته: بررسی این موضوع که شما به چه استانداری نیاز دارید بدون شک مهمترین قسمت راه اندازی یک شبکه ی بیسیم است و نباید از این قسمت به راحتی گذشت. عواملی چون تعداد کاربران، فاصله ی کاربران، نیاز های کاربران، شرایط کاربران و خیلی موارد دیگر می تواند روی این تصمیم گیری تاثیر بگذارند. توجه داشته باشید هر چه فشار به شبکه بیشتر باشد شما نیاز به یک شبکه ی قدرتمند تری خواهید داشت. مثلن اگر تعداد کاربران زیاد است مسلمن شما نمی توانید از استاندارد 802.11b(به دلیل پایین بودن فرکانس و در نتیجه ضعیف تر بودن) استفاده کنید. با این کار صدای کاربرانتان به هوا می رود!

 نوشته شده توسط احسان در یکشنبه 3 بهمن 1389 و ساعت 09:29 نظرات ()
مطالب این وبلاگ مفید بوده ؟ •